Akustyka w przestrzeniach biurowych.
Niezależnie od tego jakie to wnętrze –małe biuro, duży Open Space czy może jadalnia dla pracowników – bardzo ważne jest, aby każdy z użytkowników czuł się komfortowo w przestrzeni, w której przebywa i aby akustyka była jak najbardziej sprzyjająca. Jedno jest pewne – nic nie męczy tak bardzo, jak niechciane dźwięki dobiegające z każdej strony pomieszczenia.
Do niedawna temat akustyki nie był tak popularny. Właściciele budynków czy firm nie zastanawiali się nad tym, jak wpływa rozchodzący się dźwięk na użytkowników przestrzeni. Jednakże wraz z rozwinięciem się mody na otwarte i przeszklone pomieszczenia – zainteresowanie systemami akustycznymi znacznie wzrosło, wraz z problemem jakim jest brak odpowiedniego przygotowania przestrzeni względem przemieszczających się wewnątrz odgłosów.
Jaki wpływ na użytkowników pomieszczenia ma akustyka wnętrz?
Akustyka wnętrz bada częstotliwość rozchodzenia się dźwięku we wnętrzu. Użytkownicy danego pomieszczenia powinni czuć się komfortowo podczas korzystania z niego, co za tym idzie czuć się lepiej, bezstresowo i móc swobodnie się skupić.
Jest wiele powodów, które sprawiają, że akustyka wnętrza jest męcząca, m.in. nieodpowiednia izolacja budynku, czy szkło które nie chłonie dźwięku, a odbija go. Przebywając w przeszklonym Open Space prawdopodobieństwo wchłonięcia się dźwięku jest nikłe. Pracownicy przebywający w biurach czują się niekomfortowo i spada ich efektywność pracy, gdy słyszą pogłos w pomieszczeniach, nadmierny szum, intensywnie pracujące maszyny, ciągłe stukanie ludzi piszących na klawiaturze, czy rozmawiających przez telefon.
Osoby, przebywające w tak głośnych przestrzeniach, czują się zmęczone o wiele szybciej niż osoba przybywająca w dobrze wyciszonym pomieszczeniu. Mają problemy ze skupieniem oraz zręcznym powrotem do wcześniej wykonywanej czynności. Są o wiele mniej wydajni w stosunku do osób, które pracują w pomieszczeniu o bardzo dobrej akustyce.
Kabina akustyczna Bejot dostępna tutaj.
Kilka sposobów na poprawę akustyki we wnętrzach.
Elementy, które poprawiają akustykę wnętrza to na pewno wszelkie miękkie elementy wyposażenia: zasłony, kotary, wykładziny i dywany oraz meble obite tkaniną typu Soft Seating, ponieważ są to motywy najłatwiej pochłaniające dźwięki. Natomiast nie wygłuszą one pomieszczenia na tyle dostatecznie, aby hałas nie był uciążliwy dla pracowników.
To niezmiernie ważne, aby podczas tworzenia projektu aranżacji biura uwzględnić potrzebę stłumienia niepotrzebnych dźwięków, jakie panują w przestrzeni. Musi to być aranżacja kompleksowa. Do aranżacji systemów dźwiękochłonnych najlepiej jest zatrudnić wyszkolonego akustyka, który zbada i pomoże w rozwiązaniu problemu jak wyciszyć, ale nie wygłuszyć w zupełności pomieszczenia. Taki zabieg pełnego wygłuszenia jest równie męczący, co panujący w nim hałas, dlatego aby nie przesadzić warto skonsultować się ze specjalistą.
Sprawdzone rozwiązania od Carriere Design poprawiające akustykę pomieszczeń
Sprawdzonymi i jednocześnie polecanymi rozwiązaniami są produkty wysokiej klasy, czyli m.in. kabiny akustyczne, panele akustyczne, ścianki akustyczne, wieże akustyczne, które zawierają wszelkie potrzebne atesty do użytkowania ich w przestrzeni publicznej. Firmy, które zapewniają wysokiej jakości produkty akustyczne to m.in. Bejot , Vank, Fluffo i MDD. Tak, więc warto zastanowić się na początkowym etapie wyposażenia wnętrza nad zagwarantowaniem sobie i swoim współpracownikom spokoju i komfortu pracy. To również troska o samych siebie, aby nasza praca była przyjemna i efektywna.
Produkt dostępny tutaj
Szeroki wachlarz produktów akustycznych wraz z nadzorem akustyka można znaleźć w ofercie Carriere Design.
Serdecznie zapraszamy.
Carriere Design
Autor: Klaudia Sawicka
Polecane systemy akustyczne do biur, gabinetów, sal konferencyjnych
Carriere Design Design
ul. Inżynierska 25a
53-228 Wrocław
Godziny otwarcia: Pn-Pt 8:30-16:30
Biuro obsługi Klienta
Zostaw nam wiadomość